معافیت مالیاتی دانش بنیان و نحوه تکمیل اظهارنامه

دسته بندی ها : ویدیو 7 مرداد 1399 مدیریت 352 بازدید

در خصوص بحث معافیت مالی شرکت‌های دانش‌بنیان طبق بند الف ماده 3 قانون حمایت از موسسه و شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های دانش‌بنیان به مدت 15 سال از پرداخت مالیات مستقیم معاف هستند و مالیات ارزش‌افزوده و حقوق کارکنان مشمول معافیت نمی‌باشد. شرکت‌ها بعد از ارزیابی و مشخص شدن نتایج ارزیابی، به دو صورت مورد تائید قرار می‌گیرند: 1- شرکت‌های تولیدی و نوپا 2- شرکت‌های صنعتی. هرکدام از این دو مورد شاخص‌هایی دارد که شامل مالی، تولید شرکت و سن شرکت می‌باشد. شرکت‌های نوع 1- مشمول معافیت مالیاتی هستند و شرکت‌های نوع 2- مشمول معافیت نیستند.

 در خصوص تاریخ تائید شرکت‌ها، شرکت‌ها از تاریخ تائید به بعد، مشمول معافیت‌ها می‌باشند. این معافیت مالیاتی صرفاً برای کالاهای تائید شده شرکت‌ها می‌باشد و اگر شرکتی فعالیت‌های غیر دانش‌بنیان داشته باشد و کالاهای غیر دانش‌بنیان تولید کند، شامل معافیت نخواهند شد.

معاونت علمی بعد از تائید فعالیت دانش‌بنیان شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌ها را به‌صورت سالانه به سازمان امور مالیاتی معرفی می‌کند و برای هرسال مالی بخش‌نامه جداگانه وجود دارد. شرکت‌ها در روال صدور بخش‌نامه سالانه، فاکتورهایی با عناوین مختلف صادر می‌کنند و حول فعالیت‌های دانش‌بنیان، قراردادهای متنوعی را امضا می‌کنند و این قراردادها به‌صورت سالانه تغییر می‌کنند. مسئله‌ای که وجود دارد این است که مصادیق دانش‌بنیان شرکت‌ها به‌صورت سالانه به سازمان امور مالیاتی معرفی می‌شوند و از طرفی این تغییرات به‌صورت سالانه در مستند اعمالی شرکت صورت می‌گیرد از این بابت فرآیندی وجود دارد که از انتهای سال مالی، یعنی از بهمن‌ماه آغاز می‌شود که اطلاعات خود را در سایت به‌روزرسانی نمایند. بعد از انجام این فرآیند این اطلاعات موردبررسی قرار می‌گیرد و آن مصادیق، نهایی می‌شوند.

بعد از نهایی شدن مصادیق، باید آنها را به سازمان امور مالیاتی تحویل داد اما مرحله‌ای در این میان وجود دارد که صحت مصادیق را ثابت می‌کند. در بازه خرداد تا انتهای تیرماه اطلاعات از طریق کارتابل به شرکت‌ها فرستاده می‌شود تا اگر ایرادی وجود داشته باشد تصحیح نمایند.

بعد از ارسال بخش‌نامه برای امور مالیاتی، شرکت‌ها می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و در زمان تعامل با ممیزان مالیاتی، بخش‌نامه را به آن‌ها ارائه دهند.

.

.

.

مدیریت

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب پیشنهادی:

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :

    حقوق مادی و معنوی این تارنما متعلق به شبکه کسب و کار دانش بنیان می باشد. هرگونه کپی برداری از محصولات، دورهای آموزشی و محتوا پیگیرد قانونی دارد.

    0